כל מי שמעשן מכיר בוודאי את הקושי שקיים לעיתים למצוא מקום עישון מתאים. רצוי להימנע מקונפליקט עם מי שאינו מעשן וגם לא לעבור על החוקים והתקנות השונות במקומות בהם אנחנו מטיילים. במקומות שונים קיימים אפילו קנסות שונים על אישון אסור. אותם קנסות יכולים להגיע להרבה כסף וחבל. במאמר הזה נדון בעישון בזמן טיול ונביא דוגמאות שונות למקומות בהם זה אפשרי, מקומות בהם זה אסור ומקומות בהם נצטרך למצוא את הדרך החכמה להתמודד עם העניין.

ציוד עישון לטיול

כאשר יוצאים לטיול, אל לנו להניח שנמצא בו את כל אביזרי העישון שאנחנו מכירים ורגילים אליהם. ניתן להזמין ניירות גלגול באתר ולהימנע מהצורך לחפש אחריהם אחר כך בנרות בקיוסקים שונים או חנויות באתרי טבע או מורשת. הדבר נכון כמובן גם לגבי הטבק עצמו והפילטרים. הצטיידות מראש תיתן לנו ראש שקט לכל הטיול. זה הזמן לציין עוד פריט אחד שיכול לעשות את כל ההבדל: מאפרה ניידת. מדובר במאפרה בה תוכלו לאפר ולזרוק את בדל הסיגריה. כך תוכלו לעשן גם במקום בו לא קיימים פחי אשפה ולדאוג להשאירו נקי. כאשר מדובר באתר טבע, זה מאד חשוב. בדלי הסיגריות יכולים להגיע למערכת העיכול של חיות שונות וכך לשנות את המאזן האקולוגי.

עישון באתרי קדושה

באופן גורף, אסור לעשן באתרי קדושה בירושלים, חלק מהאתרים המיוחדים ביותר בעיר. זה כולל כמובן את הכותל המערבי ואת בתי הכנסת והתפילה באזור. מכיוון שכל המתחם נמצא קרוב לאזור הכניסה הפתוח לאוויר, ניתן למצוא פינה בה לא נפריע לאף אחד בה נוכל לעשן. זכרו לא להשאיר אחריכם לכלוך מכיוון שהוא מזהם ופוגע ברגשות הדתיים של קדושת המקום. תוכלו להשתמש כאן במאפרה הניידת שברשותכם.

במתחמים הנמצאים ברובע המוסלמי והנוצרי רצוי לכבד את החשיבות של המקומות  הללו לבני הדתות האחרים ולהימנע מעישון ממש בפתח כנסיות, מסגדים וכו'. המנעו מכך גם  אם אחרים כן מעשנים שם. זה שמישהו איננו בסדר לא צריך לגרום לנו להפר את הכללים הבסיסיים.

עישון במקומות ציבוריים: איפה אפשר לעשן במהלך טיולים?

עישון במוזיאונים

המוזיאון הראשי בירושלים ולמעשה בארץ הוא מוזיאון ישראל הכולל ביתנים שונים בהם ביתן הספר. בכל המתחם של התצוגות השונות חל איסור מוחלט לעשן. זה פוגע במוצגים השונים וגם מפריע למבקרים אחרים הכוללים במקרים רבים גם ילדים. יש לציין שמוזיאון זה ערוך לקהל מסוגים שונים וכן מאפשר עישון במתחמים ספציפיים המסומנים באופן ברור. ניתן כמובן לעשן מחוץ למוזיאון לפני הכניסה כל עוד זה לא ממש מפריע לאף אחד ולא נעשה כך שהעשן מגיע לפתחי המוזיאון. כמובן שזה גורף גם למוזיאונים אחרים, כמו המוזיאון לתרבות האיסלאם או כל מוזיאון אחר לצורך העניין.

עישון בטבע

אין למעשה איסור על אישון בטבע למעט איסור על הדלקת אש. בימים חמים ויבשים, צריך להימנע לחלוטין מעישון בטבע. קיים תמיד סיכוי קל שבקלים שהוא יגרום לשריפה. ו יכולה להתלקח במהירות ולצאת משליטה. בימים אחרים, רבים דווקא כן מעשנים בטיולים בטבע. אם גם אתם בחרתם לנהוג כך, הקפידו לשמור על כמה כללים:

כאשר יוצאים לטייל אין מניעה שלא להנות מעישון רק עליכם לשים לב שאתם מכבדים את ערכי הטבע, הדת, התרבות וגם את הנמצאים מסביבכם. טיול נעים!