חברות הייטק בירושלים

בתור אחת הערים הגדולות ביותר במדינה, ירושלים היא גם מרכז לחברות הייטק רבות. הדבר מתבטא בין השאר, בכך שיש בה כמה וכמה מרכזי הייטק, אשר בהם (אם כי לא רק) ניתן למצוא חברות הייטק רבות. מדובר על פארק תעשיית ההייטק הר חוצבים, הגן הטכנולוגי מלחה (אשר ידוע גם בשם "הגן הטכנולוגי ירושלים"), הגן הטכנולוגי ("כפר ההייטק") בגבעת רם, פארק הביו-מד בעין כרם, עטרות וגבעת שאול. אלה חמש מבין הבולטות שבחברות ההייטק הירושלמיות, אשר עשויות לעניין מחפשי עבודה בתחום זה:

רד בינת

כאמור, יש כיום בירושלים לא מעט חברות הייטק בולטות. מחפשי עבודה יכולים לבחור מתוכן חברות בתחומי משנה ספציפיים רבים בעולם ההייטק. בין חברות ההייטק הירושלמיות הבולטות ביותר, נמצאת ללא ספק חברת רד בינת, אשר התמחותה העיקרית היא בתחום התקשורת. בין השאר, החברה עוסקת בתחומי הרישות, שירותי ענן, דאטה סנטרים, אבטחה, תקשורת וידאו עסקית, ביג דאטה ואוטומציה. כמו חברות ישראליות גדולות רבות, רד בינת עוסקת גם בטכנולוגיות בתחום הביטחון, כולל מעקב וידאו, חיישנים מתקדמים, מוצרים לסימולאטורים ומוקדי פיקוד ובקרה.

סיסקו

חברת אמריקאית בולטת ביותר, בשוק תקשורת המחשבים העולמי. מדובר בחברה, שיש לה חלק חשוב בהיסטוריית המחשוב העסקי (ובכלל) המודרני והיא עדיין בולטת מאוד בתחומה. סיסקו פועלת בישראל מזה זמן רב והיא אף רכשה עם השנים לא מעט חברות הייטק מקומיות. סיסקו ידועה במיוחד בתחום הנתבים, אבל יש לה כיום כמובן מוצרים ושירותים רחבים הרבה יותר מכך. בין השאר, מדובר על אבטחה ועל טלפוניית IP. החברה גם מספקת הדרכה והסמכה בנושא ניהול רשתות, אשר נחשבת בולטת מאוד בעולם, מזה שנים רבות.

מלם תים

תאגיד ענק מקומי, אשר מעסיק סדר גודל של 3,000 עובדים. מלם תים עוסקת בין השאר בתוכנה ופרויקטים (באמצעות חברת "מלם מערכות"), במחשוב עסקי (קומטק) ומכירת ציוד מחשוב (אומניטק), בתקשורת מחשבים (תים נטקום) וכן בנישה של ניהול שכר ומשאבי אנוש (מלם שכר).

מטריקס

חברה מקומית בולטת מאוד לאורך השנים, המעסיקה כעשרת אלפים עובדים. מטריקס עוסקת בתחומים מגוונים למדי, כולל פיתוח פתרונות מחשוב שונים, בדיקות תוכנה, ייעוץ טכנולוגי, שירותי אינטגרציית מערכות, הדרכה והטמעה וכן שירותי מיקור חוץ. מטריקס גם רכשה ב-2020 את השליטה בחברת גסטטנרטק (שבולטת מאוד בתחום המדפסות, מכונות הצילום וכדומה לעסקים). כסיכום ביניים, נציין שמדובר בחברה שהיא גם בולטת מאוד לאורך השנים וגם מגוונת מאוד באפשרויות ההעסקה שהיא מציעה.

חברת טבע

לעתים שוכחים שההגדרה של הייטק רחבה יותר מאשר תוכנה או חומרה או אלקטרוניקה בלבד. תחום הביוטק (ביוטכנולוגיה) הוא תחום נוסף שנכנס תחת מטריית המונח הזה והוא כיום תחום מאוד משוכלל, מדעי ועתיר טכנולוגיה. מסתבר, שביוטק הוא גם תחום התמחות שבולט במיוחד בין חברות ההייטק בירושלים. מבין החברות שעוסקות בכך, אחד השמות המרכזיים ביותר הוא טבע תעשיות פרמצבטיות. טבע היא החברה המסחרית הגדולה בישראל והיא למעשה בולטת מאוד בתחומה, בעולם כולו. מסיבות אלה, אין ספק כי טבע היא אפשרות מעניינת וחשובה, עבור כל מי ששוקל קריירה בתחום הביוטכנולוגיה ומתעניין במציאת עבודה באזור ירושלים.

לסיכום

החברות אותן הזכרנו כאן מהוות רק כמה דוגמאות על קצה המזלג. יש בעיר זו למעשה עוד דוגמאות מעניינות רבות, כמו למשל מרכזי הפיתוח של יבמ ושל אינטל ישראל. כך שאין ספק – מי שמחפש חברות הייטק לעבוד בהן, ימצא באזור ירושלים מבחר מצוין, של חברות מכל הסוגים והגדלים.