זמני כניסת השבת בירושלים

כניסת שבת שקורית בכל שבוע: מצווה על יהודים לשבות מכל מלאכה, כמו שכתוב בספר בראשית. כניסת השבת נועדה לסמן את הרגע שבו מסיימים לבשל, מכבים כל מכשיר חשמלי ומפסיקים להדליק אש. בשבת לא נוסעים במכונית ובעצם עוצרים את הכול למנוחה וקבלת יום השבת.

כניסת השבת חלה בזמנים משתנים ביום שישי ונגמרת בצאת השבת שמתרחשת לקראת ערב אבל בזמנים משתנים. עם כניסת השבת נשמעת צפירה ורבים בוחרים להדליק נרות. מצוות הדלקת נרות היא מיוחדת ומקורה בימי משה רבנו, ולאחר מכן נקבעה על ידי חז"ל שפסקו "קבלה הייתה לישראל מימי משה רבינו להדליק את הנרות לשבת".

למה זמני כניסת השבת בירושלים שונים מאלה של ערים אחרות בישראל?

אחת השאלות שמעסיקות לא מעט אנשים היא מדוע זמני כניסת השבת בירושלים אחרים מהזמנים של ערים אחרות, כמו תל אביב למשל. חשוב לדעת כי הזמנים העדכניים בירושלים נקבעים על פי השעות בהן מתחיל הערב או היום. בספר בראשית נאמר 'ויהי ערב ויהי בוקר' ובירושלים הזמנים של כניסת השבת נקבעים על פי פסוקים אלה ועל פי סימנים שונים של הייקום. כך למשל מתחיל הערב עם צאת הכוכבים, כאשר השבת מתחילה מרגע שיוצאים שלושה כוכבים, ונגמרת כאשר יוצאים שלושה כוכבים בשמיים ביום המחרת.

גם 'שעת בין השמשות' המתחילה עם שקיעת השמש קובעת את זמני כניסת השבת, מה שמחייב 'תוספת שבת'. הזמן בירושלים נמדד לפי הכוכבים ותוספת של בין השמשות. השינוי בין ירושלים לערים אחרות קורה משום שבמרבית הערים בארץ מכריזים על כניסת הבת כ-20 דקות לפני השקיעה. בירושלים מוסיפים עוד 40 דקות בשל ההבדלים הגאוגרפיים בין הערים בעוד שירושלים (שנחשבת פחות מזרחית) מקבלת את התוספת של שעת בין השמשות. כך ככול שהמיקום של העיר או הישוב מזרחיים יותר, כך זמן כניסת השבת יהיה מהיר יותר.

ירושלים היא העיר החשובה ביותר עבור הדת היהודית וגם עבור דתות אחרות, וזה המקום שבו עולים לרגל ומניחים פתק בכותל (מנהג פופולרי מאוד, אותו נוהגים לעשות גם מפורסמים). הזמן בו נכנסת השבת נקבע גם על פי פרק זמן מוגדר שהוא לפני שהחשכה יורדת ביום שישי. המעבר מיום חול ליום שבת קורה בזמן שקיעת השמש כאשר בימי הקיץ השבת נכנסת מאוחר יותר בשל הימים הארוכים. בימי החורף השבת תכנס מוקדם יותר בשל הימים הקצרים. על פי רוב, השבת תכנס כאשר השמש כבר שקעה.

ומה לגבי מוצאי שבת?

כפי שהזכרנו, מוצאי שבת הוא זמן שנקבע על פי יציאת הכוכבים. כאשר מופיעים 3 כוכבים בשמיים אפשר להתחיל בטקס ההבדלה ולסיים את מנהגי השבת כמו גם להתחיל מנהגים של יום חול כגון: הדלקת אש, נסיעה במכונית, שיחות בטלפון וכולי. בירושלים מוסיפים 35 דקות לזמן יציאת השבת בשל מיקומה הגאוגרפי של העיר וההפרשים בין הזמנים אשר נוצרו עקב המיקום הגאוגרפי של העיר.

כדי לפשט את העניין חשוב לדעת כי השבת מתקיימת על פי התורה כ-25 שעות והיא מתחילה בזמנים של בין השמשות החל משקיעת השחה ביום ו', עד לשעה שבה יוצאים הכוכבים ביום השבת עצמו.

אם תרצו לדעת את זמני כניסת השבת ויציאת השבת המדויקים בירושלים תוכלו לבחור לוח שנה עברי שמציין חגים, מועדים, זמני כניסת שבת במספר ערים בישראל וכולי.