צור קשר   I   תנאי שימוש   I   על הרשות   I   דף הבית
פארק ירושלים  /  אודות הפארק  /  עמק מוצא
 

עמק מוצא

list_title_cut.gif (740 bytes)
עמק מוצא

פארק עמק מוצא משתרע על שטח של כ- 5000 דונם , בין השכונות מעוז ציון (קסטל) ומוצא עלית בצפון, הר נוף במזרח, עין כרם בדרום-מזרח והר חרת במערב. מצפון מתחבר פארק מוצא עם פארק עמק הארזים ומדרום עם פארק עמק רפאים ובכך מחבר את רצף השטחים הפתוחים במערב ירושלים לכדי טבעת ירוקה המקיפה את העיר.

תוואי נחל שורק מתפתל בין הנופים השונים והמגוונים המצויים בעמק-  טרסות חקלאיות עתיקות, בוסתנים, טרשים, חורש טבעי ויערות נטע אדם. במרכז הפארק קיים מאגר בית זית, אשר בעונת החורף מתמלא מי נגר.

הפסיפס המיוחד של נופיו המגוונים  והדרמטיים של העמק מהווה גם זירה להימצאותם של בע"ח שונים כמו צבאים, תנים, צבועים, דורבנים ומגוון ציפורים מיוחדות.

לאורך תוואי השורק הוכשר המשכו של "שביל הטבעת" - שביל האופניים המרכזי בפארק - ונקודות מנוחה ותצפית למטיילים. הפיתוח העתידי בעמק כולל מבואות כניסה לפארק, חניות, מצפורים ומוקדי נופש ופנאי למטיילים. 

נוף וטבע
בניגוד לרוב הנחלים בישראל, כיוונו הכללי של עמק מוצא הוא צפון-דרום. הכתפיים העליונות והמערביות של העמק מכוסות ברובן ביער נטע אדם. המדרונות הנמוכים יותר הם עירוב של שרידי בוסתנים ישנים, חורש ים-תיכוני ובתה. בכתף המזרחית של הנחל שוכן מושב בית זית. בתי המושב מתקרבים עד ערוץ הנחל כמעט. בחורף, כאשר במאגר יש מים, מתקבצים בו עופות מים רבים ובהם מיני אנפות ואנפיות, ברווזים וביצניות.

אתרים בפארק

מאגר בית זית
מאגר מלאכותי עונתי, שנוצר בעקבות בניית סכר בערוץ נחל שורק בראשית שנות ה-1950'. כוונת בוני המאגר הייתה ליצור במקום מאגר וממנו לשאוב מים. המאגר לא השיג את מטרתו זו, שכן מי המאגר מחלחלים בסדקי הסלע במהירות רבה יחסית וכבר באביב הם נעלמים בנבכי אקוויפר ההר ("מקורות" מפיקה את המים בקידוחים). עם זאת, המאגר המתמלא בחורף הוא מוקד משיכה למטיילים, לעופות ולמינים שונים של בעלי חיים. כשהמאגר מלא, הוא יוצר גוף מים שאורכו כקילומטר ושטחו כ-220 דונם.

שומרה 
סמוך לערוץ הנחל, כ-450 מטר מכביש הגישה לבית זית, ניצבת שומרה נהדרת ומושלמת. כדרכן של שומרות, היא בנויה אבנים המונחות זו על זו מעשה אמן, ללא מלט. מעל פתח השומרה, שגובהו כ-1.20 מטר, מונח משקוף עשוי אבן גדולה אחת. השומרה עשויה תא אחד (כ-3.5X2.5 מ') והאבנים מונחות עליה ככיפה. מבנה כזה שימש את החקלאי בעונות הבוערות, בעיקר בעת הבשלת הפירות. נראה כי במקרא מכנים מבנה זה בשמות סוכה, מגדל, נוטרה ואולי גם מלונה.

בית הכנסת העתיק במוצא
בית הכנסת שוכן בקרבת שרידי יישוב מהתקופה הישראלית הקדומה. יש המזהים את המקום עם היישוב מֹצָה, הנזכר בספר יהושע (יח 26) כעיר גבול בנחלת שבט בנימין. יוסף בן מתתיהו, ההיסטוריון בן התקופה הרומית, מספר שאספסיאנוס העניק ל-800 מוותיקי חייליו אדמות בקרבת ירושלים (מלחמת היהודים, ז, ו, ו). מושבות אלה נקראו בלטינית קולוניה, וייתכן שזהו המקור לשם הכפר הערבי קאלוניה, שהתקיים כאן עד מלחמת העצמאות. 
תולדות בית הכנסת מתחילות בשנת 1859, כאשר דוד טביא ושאול יהודה רכשו נחלה בכפר הערבי קאלוניה. בשנת 1871 בנה במקום יהושע ילין, בנו של טביא, פונדק דרכים לעוברים בדרך מיפו לירושלים. הבית נבנה על יסודות בית חווה מהתקופה הצלבנית. במהלך שנות ה-1890' עודד ילין רכישת קרקעות באזור. ארבע משפחות נוספות מאנשי העלייה הראשונה הצטרפו אליו ויסדו את המושבה מוצא.
בשנת 1905 שהו במקום עולי הרגל הרב בנימין זאב קראוס וחבריו מהונגריה. הם תרמו סכום כסף להקמת בית כנסת במקום, ואמנם, בית הכנסת נוסד בקומה השנייה של הפונדק. 
במאורעות תרפ"ט (1929) תקפו ערביי קאלוניה את המושבה מוצא והרגו ארבעה מבני משפחת מקלף ושני אורחים ששהו בבית. מוצא ננטשה וכך גם הפונדק ובית הכנסת. בשנת 1961 נושבה מוצא מחדש. אליהו מזרחי, בן היישוב, החל לפעול לשיקום בית הכנסת. במהלך הזמן התגלו סמוך לבית הכנסת שרידי מבנה מבוצר מהתקופה הצלבנית וממצאים המעידים על התיישבות במקום בתקופות ברונזה קדומה, ישראלית וביזנטית.

בית ילין
בשנת תר"ן (1890) בנה ילין מאחורי הפונדק את ביתו הפרטי, שבו גר עם משפחתו. הבית כלל שלושה חדרים ושטחו עמד על כ-100 מ"ר. בחזיתו הצפונית נבנתה מרפסת, וגפנים העניקו לה צל. מתחת לבית נחפר מרתף גדול ואל הגג, שבו נבנה חדרון נוסף, ניתן היה לטפס בגרם מדרגות שנשען על קשת בנויה. צמוד לבית, בצדו המזרחי, נחשף בור מים ענק מהתקופה הצלבנית. 
הבית זכה לשחזור ולשיקום והוא משמש כמרכז מבקרים להיכרות עם מורשת בית ילין והמושבה מוצא. הביקור בתיאום מראש. ניתן להזמין הדרכה גם במוצא החקלאית ובעמק הארזים. תיאום בטל' 02-5345443.

דרכי גישה לעמק מוצא

הכניסה לעמק מוצא מותרת לרוכבי אופניים ולהולכי רגל בלבד!
מכיוון מוצא (כניסה צפונית) - פונים מכביש 1 לכיוון מושב בית זית. כ-30 מטר מכביש 1 (לפני תחנת האוטובוס) מסתעפת דרך צפונה (ימינה). הדרך מתאימה לרוכבי אופניים ולהולכי רגל. ניתן לחנות ברחבת החניה הסמוכה לפנייה לעמק, סמוך לכביש 1. 
מכיוון עין כרם (כניסה דרומית) - ממעגל התנועה שבצומת כרם נוסעים כ-350 מטר לכיוון הסטף ופונים צפ ונה (ימינה) בכביש הגישה לבית הספר החקלאי עין כרם. כ-50 מטר מהצומת מסתעפת דרך מזרחה (ימינה). רחבת חניה נמצאת כ-200 מטר בהמשך הדרך. 
דרך גישה לבית ילין ולבית הכנסת במוצא - הכניסה אפשרית לבאים מכיוון ירושלים דרך כביש יער ירושלים עד למחלף מוצא-מושב בית זית. ממשיכים כ-400 מטר צפונה במקביל לכביש 1. חוצים מתחת לכביש 1 ופונים ביציאה מהמנהרה מערבה (שמאלה)  לכיוון תל אביב, בסיבוב מוצא על פי השילוט (בין סימני ק"מ 54 - 53). יש לפנות בזהירות רבה ולאותת לפני הפנייה.

לבאים מכביש 1, מכיוון תל אביב - נכנסים בכניסה למחלף מוצא-מושב בית זית (בין סימני ק"מ 53 - 54) וממשיכים בהתאם להוראות ההגעה לבאים מכיוון ירושלים. יש לפנות בזהירות רבה ולאותת לפני הפנייה.

bul6_4 טיולים מומלצים

bul4_4 מפת מטיילים

bul3_2 לחץ כאן לסיור קולי והסבר קצר על הפארק
פרטים עסקיים
תכנית פארק מוצא- תב"ע מס' ימי/3
מעמד התכנית- החלטה להפקדה מיום 8.5.2008
לעיון:

 bul2_2 תשריט תכנית פארק מוצא
 bul2_2 תקנון התכנית פארק מוצא

לדף הבית »
אודות הפארק
עמק הארזים
עמק מוצא
עמק רפאים
פארק נחל צופים
תכנון ופיתוח
טיולים
שביל אופניים
אירועים
menu_shadow.jpg (848 bytes)
אודות הפארק
טיולים
שביל אופניים
בניית אתרים
כל הזכויות שמורות לרשות לפיתוח ירושלים © 2013 צור קשר   I   תנאי שימוש   I   על הרשות   I   דף הבית